Wielki powrót tatuaży

Kiedyś kojarzyły się tylko z podejrzanymi typkami z więzienia, teraz wkraczają na salony. Tatuaże mają teraz wszyscy – zarówno zwykli ludzie, jak i gwiazdy. Sztuka nakłuwania skóry i wprowadzania pod nią pigmentu jest znana od bardzo dawna, jednak przez wiele lat była popularna tylko w określonych środowiskach. Sam tatuaż wywodzi się z kultury polinezyjskiej, ale tworzony i znany był także przez wiele innych ludów. Tatuowali się wtedy wyłącznie wojownicy lub zasłużeni w grupie mężczyźni, dlatego później rysunki na ciele stały się swoistego rodzaju znakiem rozpoznawczym. W dzisiejszych czasach powoli odchodzimy od negatywnego stereotypu wytatuowanego przestępcy z półświatka, a same tatuaże są popularne zarówno wśród mężczyzn, jak i kobiet.

Także tematyka tatuażu uległa zmianie – obecnie nie ma żadnych ograniczeń w wyborze wzorów czy kolorów, granicą jest nasza wyobraźnia i to właśnie dlatego coraz więcej osób decyduje się na te permanentne rysunki. Dzięki nim można bowiem wyrazić swoją osobowość, poglądy czy gust. Sam tatuaż jest także pewnego rodzaju sztuką. Jeśli jest prawidłowo i dokładnie wykonany, to może stać się prawdziwym dziełem, dlatego obecnie tatuażom nie odmawia się estetyki, chociaż, jak wiadomo, każdy lubi co innego. Niektórym podobają się małe jednokolorowe rysunki umieszczone w dyskretnych miejscach, z kolei inni lubią duże powierzchniowo i kolorowe malowidła, którymi czasami pokrywają całe swoje ciała. Jeśli chodzi o wzory, to mamy właściwie trzy wyjścia: możemy wybrać coś z katalogów studiów tatuażu, sami wykonać schemat lub poprosić o jego narysowanie doświadczonego tatuażystę. Popularności tej sztuki sprzyja także jej szeroka dostępność.

W każdym większym mieście działa jakieś studio tatuażu, a ceny ich wykonania nie są zbyt duże – mały jednokolorowy tatuaż wykonamy już od stu złotych, ale ich wielbiciele mogą jednak wydać na nie cały majątek. Jeśli sami chcielibyśmy posiadać taki podskórny rysunek, to nie zapominajmy, że jest on pamiątką na całe nasze życie.

Tatuaże a zdrowie

Zrobienie sobie tatuażu to nie tylko ciekawe doświadczenie, dzięki któremu możemy stać się właścicielami przepięknych rysunków na swoim ciele. Ta czynność wiąże się także z możliwością pewnych komplikacji zdrowotnych, dlatego przed zdecydowaniem się na taką ozdobę, powinniśmy wziąć pod uwagę wszelkie możliwe następstwa wynikające z charakteru tego działania. Wprowadzanie pigmentów pod skórę odbywa się przy pomocy specjalnej elektrycznej maszynki z automatyczną igłą. Z dużą szybkością wbija ona pod skórę małe kropelki barwnika. Niektórzy mówią, że jest to metoda dość bolesna, ale wszystko zależy od indywidualnej wrażliwości na ból. Żeby cała czynność nie stanowiła zagrożenia dla naszego zdrowia, powinniśmy zwrócić uwagę na następujące sprawy. Igły w maszynce powinny być jednorazowe, podobnie pojemniczki na tusz powinny być czyste, ponieważ również mogą zbierać się w nich wirusy oraz bakterie. Tatuażysta powinien w trakcie wykonywania rysunku nosić jednorazowe rękawiczki, a jego otoczenie powinno być sterylnie czyste. Zanim wykonamy rysunek, powinniśmy wykonać małą próbę, wtedy zobaczymy reakcję naszej skóry na wkłucia i barwnik (czasami zdarzają się uczulenia). Jakie konsekwencje może mieć dla naszego zdrowia tatuaż? Przede wszystkim od razu po jego zrobieniu mogą pojawić się na skórze małe strupki, które po paru dniach odpadają.

Przez ten czas należy chronić tatuaż przed uszkodzeniami i wodą. Po zagojeniu się rany możemy zaopatrzyć się w specjalne kremy do pielęgnacji tatuaży, sprawią one, że skóra szybko się zregeneruje, a tatuaż będzie wyglądał ładnie przez długi czas. Jeśli jednak tatuażysta nie był doświadczony, jego niewprawny rysunek może doprowadzić do poważniejszych komplikacji dermatologicznych, na przykład rana nie będzie chciała się zagoić lub pojawią się blizny i zakażenia. Poza tym trzeba wziąć pod uwagę fakt, że sama czynność wprowadzania igły pod skórę niesie ze sobą ryzyko infekcji groźnymi wirusami. Dlatego bardzo ważne jest sprawdzenie danego studia, przed skorzystaniem z jego oferty.

Tatuaż – marzenie z dzieciństwa

Niejeden dwudziesto lub trzydziestolatek pamięta ze swojego dzieciństwa gumy do żucia, których opakowanie zawierało dodatkowo niespodziankę – obrazek do naklejenia sobie na ciało (tzw. tatuaż). Wszyscy oni zapewne wspominają chwile, gdy mogli się pochwalić swoim przyjaciołom nowymi, czarno-białymi lub kolorowymi, tatuażami. Dla małego dziecka zrobienie sobie „tatuażu” było poniekąd naśladowaniem zachowania osób dorosłych, wkroczeniem do ich świata (należy pamiętać, że w Polsce wykonanie prawdziwego tatuażu, bez zgody rodziców, jest możliwe dopiero po ukończeniu osiemnastego roku życia. Niektórzy ludzie pamiętają jeszcze moment pojawienia się na rynku tatuażów z henny, coraz bardziej popularne w dzisiejszych czasach. Są one doskonałą alternatywą dla osób, które boją się zrobić sobie na swoim ciele prawdziwy tatuaż. Podjęcie decyzji o wykonaniu tatuażu jest tak samo ważne, jak wybranie odpowiedniego wzoru. Obecnie na rynku dostępnych jest kilkanaście tysięcy wzorów (wśród nich m.in.: kwiatuszki, motylki, zwierzęta, postacie, czaszki, smoki oraz, coraz popularniejsze, chińskie znaki).

Każdy zatem może wybrać taki wzór, jaki najbardziej mu odpowiada. Ponadto, w dzisiejszych czasach coraz częściej można wykonywać kolorowe tatuaże, które w pewnym sensie dla wielu ludzi mogą być namiastką sztuki (coraz częściej organizowane są festiwale tatuaży, a na rynku pojawiają się czasopisma związane z wykonywaniem tych małych „dzieł sztuki”). Ceny tatuaży są bardzo zróżnicowane (wszystko tak naprawdę zależy od wymagań klienta). Trudno jest wielu rodzicom zaakceptować fakt tego że jego dziecko chce mieć tatuaż, jednak w dzisiejszych czasach gdy większość gwiazd pop kultury ma dużo tatuaży, wytłumaczenie że nie jest to pożądane i w przyszłości mogą tego żałować nie jest proste. Zwłaszcza że bardzo często w dorosłym życiu, szukamy sposobów na usunięcie tatuażu a jest to zazwyczaj zabieg bolesny jak i nie zawsze do końca skuteczny. Dlatego dobrze jest się zastanowić nad tym czy chcemy wykonać sobie tatuaże.

Tatuaż i jego historia

Graficzne znaki wykonywane na skórze, powstające za pomocą specjalnego barwnika wszczepianego za pomocą igły, nazywane są tatuażami. Znane są już one od starożytności
(w Księdze Kapłańskiej, zawartej w Pięcioksięgu znaleźć można fragment mówiący o zakazie tatuowania sobie ciała przez ludzi). Juliusz Cezar pisał o tatuażach wśród starożytnych plemion celtyckich, a Ahmad ibn Fadlan – muzułmański autor, żyjący w czasach średniowiecza – opisał tatuaże wikińskie. Co ciekawe, samo słowo tatuaż wywodzi się
z samoańskiego słowa tatau, zapisanego przez osiemnastowiecznych podróżników. Pierwotnie wykonywanie tatuażu było związane z rytualnymi obrzędami, a co ciekawe –
w wielu kulturach na posiadanie pięknego obrazka na ciele mogli sobie pozwolić najczęściej plemienni wojowie. Takie ozdoby były szczególnie rozpowszechnione w kulturach polinezyjskich, w których to wykonać tatuaż można było dopiero wówczas, gdy zabiło się swojego wroga i zdobyło jego głowę.

Co ciekawe, tatuaż przez bardzo długi czas uważany był, szczególnie w Europie i Ameryce, za coś niedostępnego zwykłemu człowiekowi (tatuaże bardzo często pojawiały się na ciałach więźniów oraz ludzi związanych ze światkiem przestępczym). W Polsce moda na tatuaże pojawiła się po 1989 roku, kiedy to zmiana systemu politycznego wpłynęła na możliwość swobodnej wymiany z państwami zachodnimi. Dzięki zniesieniu cenzury w mediach zaczęła być propagowana działalność, mająca na celu promowanie nowych wzorców zachowań i stylu życia (w tym także nowe spojrzenie na zjawisko tatuażu). Znaczenie tatuażu w dzisiejszych czasach zmienia się zdecydowanie, jednak pomimo tego że bardzo dużo osób nosi takie ozdoby, że można je zauważyć u największych artystów to jednak nadal źle wykonany tatuaż lub w złym miejscu zdecydowanie wywołuje negatywne skojarzenia. Często tatuaż kojarzy się z kryminalistami lub marynarzami. No cóż, takie czasy że ludzie żyją ze stereotypami z którymi jest trudno walczyć.

Rodzaje i wzory tatuaży

W dzisiejszych czasach systematycznie wzrasta liczba wielbicieli tatuaży, czyli graficznych znaków wykonywanych na ciele. Tatuaże w przeważającej części wykonywane są na stałe, jednakże na rynku coraz częściej oferuje się klientom wykonanie tatuażu „czasowego”, który utrzymuje się na ciele od paru miesięcy do kilku lat. Jeśli klient nie jest zdecydowany na tatuaż „czasowy”, może zdecydować się na wykonanie wzoru na ciele
za pomocą preparatu z henny (który całkowicie zanika po okresie trzech tygodni).

Trzeba przy tym nieustannie pamiętać, że tatuaże powinny być wykonywane jedynie przez osoby wykwalifikowane. Osoba, która zdecyduje się na wykonanie tatuażu, powinna także zdawać sobie sprawę z faktu, że nawet tatuaże permanentne nie będą utrzymywały się na naszym ciele cały czas, co związane jest z ciągłym wchłanianiem barwnika przez skórę.

Obecnie na rynku istnieje bardzo wiele wzorów tatuaży, które można wykonać na ciele człowieka. Człowiek, który decyduje się na wykonanie wzorów na ciele ma do wyboru tatuaże: artystyczne (przeważnie kolorowe, nawiązujące do body artu), tribale, symbole chińskie, krzyże, zwierzęta, smoki, napisy, motyle, skorpiony, skrzydła, gotyckie, anioły, kwiaty i wiele innych. Ponadto, jeśli ktoś sam zaprojektuje sobie wzór tatuażu, który miałby pojawić się na jego ciele, może poprosić o jego wykonanie doświadczonego pracownika salonu tatuażu. Co ciekawe, coraz częściej w katalogach ze wzorami tatuaży można dostrzec podział na wzory specjalnie przeznaczone dla kobiet i dla mężczyzn. Jeżeli ktoś po raz pierwszy idzie do studia tatuażu i zobaczy tam ilość dostępnych wzorów, może być zaszokowany. Właściwie można powiedzieć, że ilość oferowanych przez studia tatuażu wzorów jest nieograniczona, tutaj jedyną barierą jest wyobraźnia osoby wykonującej tatuaż jak i klienta. Różnorodność wzorów i wielkości sprawia że osoba zdecydowana na tatuaż bez większego problemu powinna znaleźć coś dla siebie co będzie jej idealnie odpowiadało.

« Starsze wpisy